Léčba dětské obezity v bludovských lázních probíhá řadu let, odborným garantem je doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D, MBA. Výsledky a zkušenosti lázní Bludov specializovaných na léčbu dětské obezity se staly inspirací pro mnoho dalších léčebných zařízení.
Jízda na koloběžce již dávno není vnímána jen jako zábava pro malé děti. V posledních letech se jízda na koloběžce, tedy koloběh, stal velmi populární pohybovou aktivitou pro všechny věkové kategorie, ať už na rekreační úrovni či na závodní úrovni. Obě úrovně mají jedno společné a to radost z pohybu a velký přínos pro zdraví člověka. A právě těchto přínosů koloběhu využíváme i v lázních Bludov při léčbě obezity dětí i dospělých. Na koloběžkách s klienty jezdíme od jara do podzimu již tři roky a velkému zájmu se těší i při akcích pro veřejnost. Koloběh se v lázních Bludov stal neoddělitelnou součástí léčebného programu proti obezitě.
Praktický a odborný fyzioterapeut, Eliška Várošová uvádí, že děti mají lázních předem stanovený cíl - shodit 8% své vstupní hmotnosti. V každém turnusu se minimálně polovině pacientů podaří cíle dosáhnout, což právě jízda na koloběžce zásadně ovlivňuje. Volba léčebných procedur je různorodá, a to s ohledem na podmínky daného pacienta, v průměru je standardní 40 minutová LTV s koloběžkou zařazována 1x týdně a následně 2 x týdně v rámci odpoledních programů.
Kalorický výdej dětí s koloběžkou proti ostatním dětem, které daný čas tráví jinak, je samozřejmě výrazně větší. Samy děti cítí, že jízda na koloběžce je pro ně fyzicky náročnější, více se zadýchávají, mají vyšší tep a více cítí zapojení svalů zejména na nohou. Ze zkušenosti víme, že děti účastnící se terapií s koloběžkou, jsou více motivované pracovat na sobě a při léčbě vykazují vyšší snahu a aktivitu než pacienti ostatní.
1. Energetická náročnost koloběhu
Jízda na koloběžce je energeticky náročnější než chůze, stojí vás tedy více úsilí a spálíte více kalorií. Zároveň je však méně náročnější než souvislý běh, který se při nadváze nebo obezitě nedoporučuje. Ideální tepová frekvence pro hubnutí a rozvoj kardiovaskulární zdatnosti je v rozmezí 50 až 60 % maximální tepové frekvence. (orientační výpočet max. TF: 220 - věk). Bez sledování tepu, je to pak náročnost, kdy jste přiměřeně zadýchaní a zvládnete souvisle říct větu. Při takovémto zatížení je dobré setrvat nějaký čas. Jízda na koloběžce ideálně spojuje přiměřenou tepovou frekvenci s dostatečně dlouhým časem na ní stráveným. Po třiceti minutách na koloběžce si opravdu neřeknete, že již stačilo a neodložíte koloběžku do pole. Musíte dojet do svého cíle.
2. Koloběh není jednostranná zátěž
Při prvním kontaktu s koloběžkou zjistíme, že máme dominantní jednu stranu těla. Způsobují to mozkové hemisféry, které nám určují, zda jsme praváci nebo leváci. Mnoho začátečníků má pocit, že je v pořádku odrážet se pouze dominantní nohou, ale právě to je špatně a zapříčinilo by to jednostrannou zátěž. U koloběhu je nutné střídat levou a pravou dolní končetinu a mozkové hemisféry vytrénovat. Po zvládnutí techniky střídání nohou, se tak tělo nezatěžuje jednostranně, ale symetricky. Při koloběhu trénujeme koordinaci svalů a tím bojujeme proti vadnému držení těla. Je důležité posílit všechny svaly těla rovnoměrně, abychom předešli jednostrannému přetížení pohybového aparátu.
3. Koloběh šetří klouby
Koloběh oproti běhu mnohem více šetří nosné klouby a následně celou páteř. To je jeden z velkých plusů právě u obézních osob, protože jejich klouby jsou již tak dost přetěžované nadbytečnými kilogramy. Při kontaktu nohy se zemí-při odrazu klouby švihové nohy nenesou celou vaši hmotnost ale jen část, protože vaše hmotnost je rovnoměrně rozložena na celou koloběžku. Při jízdě se také švihová noha přirozeně odráží přes přední část chodidla. Nedochází tak vůbec k ostrému nárazu při dopadu na patu, jako při špatné technice běhu.
4. Koloběh formuje tělo
Pro trhání kilometrů na koloběžce potřebujeme spoustu svalů. Při kratších projížďkách se nám potřebné svaly formují a tím získáváme postupně lepší fyzickou kondici pro vyjížďky delší. Na koloběžce zapojíte prakticky celé tělo. Ze začátku vás budou zejména vaše stehna a zadek nenávidět, ale brzy poznáte výsledky a už se nebudete bát zrcadla. Koloběh kromě rozvíjení kardiovaskulární zdatnosti a posílení svalů, také celkově rozvíjí koordinaci a stabilitu pohybového aparátu. Pro zdravý pohyb na koloběžce je nutné snažit se nehrbit v hrudní páteři nebo naopak neprohýbat v bedrech a udržovat napřímení páteře.
Při jízdě na koloběžce uděláte až 200 podřepů na kilometru. Nejvíce se tedy posilují svaly dolních končetin-z hýžďových svalů nejvíce velký hýžďový, z přední strany stehen nejvíce přímý sval stehenní, lýtkové a holenní svalstvo. Správnou, tedy vzpřímenou, pozici páteře držíme pomocí hlubokého stabilizačního systému, který tímto i trénujeme: ve zkratce pomocí hlubokého břišního svalstva, zejména přímého a šikmých břišních svalů, společně se zádovým svalstvem. Nezahálí však ani svaly horních končetin, zapojují se tricepsy a bicepsy.
5. Koloběžka nebo kolo?
Při jízdě v rovinatém terénu se na koloběžce zapotíte určitě více než na kole. Zároveň zapojíte více svalových skupin než na kole a lépe udržíte napřímení páteře. Při koloběhu více držíme páteř vzpřímenou a dolní končetiny v protažení oproti cyklistice. Na kole je tělo spíše ve flekčním postavení (pozn. Ohnutá záda), kdy se více zkracují podkolení svaly a svaly v tříslech a bederní svaly jsou více v napětí.
6. Radost z pohybu
Na koloběžce můžete vyrazit na cyklostezku, na lesní cestu nebo i do terénu se zapřaženým pejskem. Nabídka koloběžek Kostka je pestrá, takže si každý může vybrat, co mu vyhovuje a užívat si radost z pohybu na koloběžce. Koloběh je outdoorová aktivita a pohyb na čerstvém vzduchu je velkým přínosem pro zdraví jak fyzické tak psychické. Do vyjížďky je možné začlenit i různé posilovací cviky nebo herní prvky a to zejména při skupinové vyjížďce s dětmi.
V lázních Bludov podlehne kouzlu koloběhu ročně mnoho dětí i dospělých. Je radost vidět, když človíček, který doposud neholdoval pohybu, najde radost z pohybu právě při jízdě na koloběžce a stane se jeho parťákem nejen v boji proti obezitě ale i společníkem při koloběhu života.
» Zpět «